Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi

33.688 15.415

DERGİMİZİN 3. SAYISI YENİ ADRESİMİZDE YAYNLANMIŞTIR. ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 

YAZARLARA ÖNEMLİ DUYURU!!!

Dergimiz, dergipark sistemindeki tüm dergilerle birlikte yeni altyapının oluşturulduğu http://hsv.dergipark.gov.tr/anadoluklin adresine taşınmıştır. 

Yeni sisteme giriş yapmak için kullanıcı kutusuna e-mail adresinizi girdikten sonra, bir defalığına şifremi unuttum" seçeneğini seçerek emailinize gelen bilgi yardımıyla şifrenizi yenilemeniz ve bu şifreyi kullanmanız gerekebilir.

İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

NOT: Sistem tarafından gönderilen email bazen spam içerisine düşebildiği için gelen kutusunda bu bilgiye ulaşamaz iseniz spam klasörünü de kontrol ediniz.

 

Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi aşağıda tanımlanan indekslerde taranmaktadır.

1. Türkiye Atıf Dizini

2. Google Akademik (Schoolar)


Editörlerden

Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri dergimizin 21. cilt, 3. sayısı ile yeniden karşınızdayız. 21. cildin bir ve ikinci sayılarının her birinde 11’er adet bilimsel yazıyı siz değerli okuyucularımıza ulaştırmıştık. İkinci sayının basımını takiben 2 Mayıs 2016 tarihinde, dergimizin ilk basıldığı matbaanın bulunduğu Konya şehrimizde, Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Hayat Vakfı Konya Şubesi’ nin açılışını ve Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri dergimizin tanıtım toplantısını Dr. Sare Davutoğlu Hanımefendi’nin teşrifleriyle gerçekleştirdik. Dergimizin tanıtımı için önemli olan bu gibi etkinlikleri Anadolu’nun diğer şehirlerinde de sürdürmeyi planlıyoruz. 

Şu an itibariyle Türkiye Atıf Dizini ve Google Akademik dizinde indekslenen dergimiz, aynı zamanda bu sayıyla birlikte uluslararası hakemli dergi statüsüne sahip olmuştur. Bunun yanı sıra 21. cilt birinci ve ikinci sayılardaki yazılar da dahil olmak üzere tüm yazılara DOI numarası atanmış olacaktır. Her yeni sayımızla birlikte sizlere daha kaliteli bir bilimsel dergi sunmak amacıyla yoğun çabalarımız devam etmektedir. Bu amaçla dergimizde yayımlanacak olan yazılarda dil kullanımı ile ilgili aşağıdaki hususlara da dikkat çekmek isteriz: 

Kayıtsız şartsız geçerli olacak kurallardansa duruma göre esneyebilecek kurallar koymak her zaman daha iyidir. 

Örneğin, yazarken her sözcük için mutlaka öz Türkçe bir karşılık kullanılmayabilir; zira yaygınlık ve anlaşılırlık da oldukça önemli birer etmendir.Bununla birlikte, iki alternatif de sık kullanılmakta ve kolayca anlaşılabilir ise, Türkçe olan yeğlenmelidir; örneğin “faktör” yerine “etmen,” “tercih etmek” yerine “yeğlemek” gibi. Ama bunun istisnaları olabilir, örneğin “hasta tercihleri” demenin “hasta yeğlemeleri” gibi tuhaf bir söz etmekten yeğ oluşu gibi. 

Anadolu Kliniği’ne gönderilecek yazılarda bilimsel terimlerin yazımı ve genel imla konusunda TDK’nin kural ve sözlükleri (TDK Büyük Türkçe Sözlük; TDK Yazım Kılavuzu; TDK Bilim ve Sanat Terimleri Sözlüğü) esas alınmalıdır. TDK sözlüklerinde dilimize girmiş olan Batı kökenli yabancı sözcüklerin yazımında genellikle bunların (İngilizcesinin ya da Latincesinin değil) Fransızcasının okunuşunun esas alındığı görülür, örneğin “laboratuvar,” “derivasyon,” “enfeksiyöz.” Ama bunun da istisnaları vardır: Beden bölümlerine dair anatomi terimlerinde (ör. os trigonum), binominal nomenklatürle ilgili biyoloji terimlerinde (ör. Streptococcus pneumoniae) Latince orijinaller italik harflerle; dilimizde seyrek anılan özel adlarda yine orijinal dildeki sözcükler (ör. Seattle, Churchill) düz harflerle kullanılmalıdır (istisna içinde istisna olarak, bu sonuncusu dilimizde yerleşik bir karşılık bulmuş olan özel adlar için geçerli değildir, örneğin “Moscow” değil “Moskova,” “Pastuer” değil “Pastör” olmalıdır).

2016 yılı sayılarımızda dergimize katkıda bulunan hakemlerin listesi, Ocak 2017 tarihli bir sonraki sayımızda yayımlanacaktır. Dergimizle ilgili her türlü bilgiye internet adresimizden ulaşılabilir: http://hsv.dergipark.gov.tr/anadoluklin 

 


Saygılarımızla...

Cilt 21, Sayı 3 (2016): ANADOLU KLINIĞI TIP BILIMLERI DERGISI EYLÜL 2016 SAYISI


Kapak sayfası


Creative Commons License
Bu çalışma Creative Commons Attribution 4.0 ile lisanslanmıştır.


ISSN: 2458-8849