Ana Sayfa S.S.S.

Sistemin kullanımıyla ilgili sorular için tıklayınız.

DergiPark ile ilgili Genel Sorular için tıklayınız.

 

1 ) Dergi yöneticisiyim, fakat bir kullanıcım için “Bu Kişi Gibi Giriş Yap” özelliğini kullanamıyorum. Sebebi nedir?

ADS'de kullanıcı bazında şöyle bir güvenlik durumu mevcuttur. Eğer kullanıcı birden fazla dergide kayıtlı ise, dergi yöneticisi bu kişi gibi giriş yapmak istediğinde ojs buna izin vermemektedir. Bu işlem sadece sizin derginizde kayıtlı ya da dergi yöneticiliği yapmış olduğunuz dergilerde kayıtlı olan kullanıcılar için yapılabilmektedir.

2) Bir kullanıcıya nasıl rol atayabilirim? Bir kullanıcıyı nasıl dergime kaydedebilirim?

Dergi yöneticisi rolünüz ile “Bu sitedeki bir kullanıcıyı bu dergiye kaydet” bağlantısına tıkladığınızda açılacak olan  sayfada yapılan arama sonunda bulunan kullanıcıyı istediğiniz role atayabilir ya da kaydedebilirsiniz.

3) Dosya yükleme eklentisini nasıl kullanabilirim ?

Öncelikle dosya yükleme eklentisi, aktif değil ise dergi yönetici rolü ile “Sistem Eklentileri” >> “Genel Eklentiler” sayfası üzerinden altifleştiriniz. Bu işlemin akabinde dergi yönetici işlem panelinde “Dosya Ekleme” işlemi göreceksiniz. Artık eklenti üzerinden dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

Linkleri kullanıcılarınıza açmaki için;

Yüklediğiniz dosyanın "Link"ine tıklayip, kopyalayarak, ayarlardan oluşturduğunuz üst menü URLlerine yapıştırabilirsiniz. 

Ya da genel eklentilerden oluşturduğunuz "Özelleştirilmiş Blok"larınıza, metin kutusunda çıkan "Link" iconu ile kopyaladığınız linki yapıştırıp bloklarda kullanabilirsiniz. 

4) Şifremi hatırlamıyorum. Nasıl sıfırlayabilirim?

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/index/login/lostPassword adresi üzerinden ilgili alana DergiPark’a kayıtlı olduğunuz mail adresinizi girerek şifre sıfırla düğmesine tıklayınız. Sonrasında girmiş olduğunuz mail adresine şifre sıfırlama maili gönderilecektir. Gelen mail içerisinde şifre sıfırlama sayfasının linki bulunmaktadır. Bu şifre sıfırlama sayfası üzerinden yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

5) DergiPark’taki dergime yayımlanmış bir sayı ya da sayılar nasıl yükleyebilirim?

Sayı yükleme rehberini indirip sayı ya da sayılarınızı yükleyebilirsiniz.

6) Yayınlanmış bir makalanenin pdf’ni nasıl güncelleyebilirim?

Editör hesabınızla giriş yaptıktan sonra, arşiv kısmından makalenizi bulup, “Düzenleme” sekmesinde “Mizanpaj” başlığına girmelisiniz. Bu başlık altında bulunan “Dosya Yükle” alanından, yükleme seçeneğini “Dizgi” seçerek makalenizin pdf’ini yükleyebilirsiniz. Daha önce yüklenmiş olan pdf’iniz var ise “Sil” işlemi ile de silebilirsiniz.

7) Dergime Editör Kurulunu nasıl ekleyebilirim?

Dergi yöneticisi-> Yönetim Sayfaları altında "Yönetici listesi"

Burda iki seçenek sunuyor sistem:

İlkini seçerseniz siz de hangi rolde kayıtlı ise kullanıcılar otomatik bir şekilde kurulu oluşturur. 

İkincisini seçerseniz, düzenleme yaparak farklı başlıklar altında kullanıcıları ekleyebilirsiniz. Bunun için başta "pozisyon başlığı oluştur" linkine tıklayıp mesela "Editörler" diyip, başlığın altına üye eklemeniz lazım. Oluşturduktan sonra "Üyelik" linkinden çıkan listede üye eklemenizi yapabilirsiniz.

8) DOI problemleri neden kaynaklanıyor?

DOI’lerinizi kaydederken kullandığınız adres (örn: guzelbirdergi.com/makale/bir-makale) DergiParka geçtiğinizde devre dışı kalacaktır. Dolayısıyla DOI’ye ulaşılmaya çalışıldığında guzelbirdergi.com/makale/bir-makale adresi çalışmadığı için DOI problemi yaşanacaktır.

DergiPark içinden DOI rehberinde anlatıldığı şekilde, DOI çıktısı alıp DOI’lerinizi güncellediğiniz zaman sorun çözülecektir.

9) Bir makaleye DOI aldıktan sonra PDF'inde güncelleme yapıp, basıma alabilir miyim?

Ulakbim DOI eklentisinde makalenin pdfi olmasa dahi , üst verileri tam olmak kaydıyla, makalenin DOI numarası otomatik atanır. Bu DOI numarasını CrossRef'e kaydettirdikten sonra (yeşil ok çıktıktan sonra), PDF'ini sistemden güncelleyip (6.soruda anlatılmakta), basıma alabilirsiniz. 

10) Dergi "Şuan Makale Kabul etmiyor" diyor, nasıl düzeltebilirim?

Derginin makale kabul etmesi için dergi bölümlerinin ayarlanması gerekiyor. En az bir dergi bölümü olmalı ve bölüm herkese açılmalı. Bunun için; dergi yöneticisi-> Dergi Bölümleri-> yeni bölüm oluştur ya da var olan bir bölümü düzenle dedikten sonra "Sınırlamalar" kısmında ,

Sınırlamalar  Ögeler sadece editör ve bölüm editörleri tarafından gönderilebilir

seçeneği işaretli olmamalı, herkes görebilmeli ki makalesini gönderebilsin. 

--------------------------

1) DergiPark Projesi nedir?

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin  elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sağlayan barındırma ve süreç yönetim

DergiPark ile amaçlanan; Türkiye'de kaliteli dergi yayımcılığını geliştirmek, bilimsel araştırmaları görünür ve ulaşılır kılmak, uluslararası bir sistemin yaygın ve ileri düzeyde kullanımını sağlamaktır.

2) DergiPark'a kimler katılabilir?

Üniversite ve araştırma kurumları tarafından yapılan araştırma sonuçlarının yer aldığı  akademik ve hakemli dergiler DergiPark’a katılabilirler.

3) Projeye katılmak için ne yapmamız gerekiyor?

DergiPark'a katılmak için http://dergipark.gov.tr/basvur adresindeki “katılım formunu” doldurmanız yeterlidir.

4) DergiPark'ta hangi hizmetler sunulmaktadır?

Ev sahipliği (hosting) hizmeti, uluslararası standartlarda sunulan alt yapı ile bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen süreci elektronik ortamda gerçekleştirme imkanı  ve web üzerinden yayımlama hizmeti sunulmaktadır. Sistemin güvenliği, güncellenmesi, verilerin yedeklenmesi tamamen ULAKBİM sorumluluğunda ve ücretsizdir.

Ayrıca DergiPark’a giren dergilerde yayınlanan makalelere ücretsiz DOI numarası hizmetinin de Eylül 2014 tarihi itibariyle başlatılması planlanmaktadır.

5) ADS kullanmıyorum, sisteme nasıl katılabilirim?

DergiPark Teknik Ekip tarafından derginize ait veriler, ilgili web sitenizden çekildikten sonra DergiPark sunucusuna aktarılacaktır. Kullanıcı hesap bilgileri tarafınıza bildirildikten sonra derginize giriş yapıp, ADS'nin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

6) ADS kullanıyorum, sisteme nasıl katılabilirim?

Derginizin veri veritabanını (SQL database) ve tüm ADS verileri ile beraber derginin alan adını tarafımıza iletmeniz yeterlidir. Tüm verileriniz sisteme aktarılacaktır.

7) Devam etmekte olan süreçlerim nasıl aktarılacak?

Süreci devam eden makaleler, süreçleri tamamlanınca DergiPark sistemine aktarılacak. Yeni süreçler zaten ULAKBİM ADS üzerinden yürütülecektir.

8) Dergi süreci ve arşivi aktarımı nasıl gerçekleşecek?

Tüm kurulu ADS dosyalarını ve sql dump dosyasını DergiPark Teknik Ekip'e ulaştırmanız yeterli olacaktır. Dosyaları gönderdikten sonra  DergiPark sistemi içerisinde test edip sizden kullanıcılarınızı bilgilendirmeniz, planlı bir tarihte sunucunuzu kapatmanız ve sistemin son halini tekrar göndermeniz istenecektir. Siz DNS yönlendirmenizi de yaptıktan sonra artık DergiPark üzerinden yayına devam edebileceksiniz.

9) Derginin kayıtlı üyeleri ULAKBİM’e aynen aktarılacak mı?

Derginiz ADS ise, tüm üyeleri gelen aktarım verisi doğrultusunda aktarılır. Derginiz ADS değil ise kullanıcı aktarımı, göndereceğiniz sistematik bir kullanıcı listesi (Excel) kullanılarak tarafımızdan ADS’ye aktarılır.

10) Aktarım sonrasında kullanıcı adı ve şifreleri değişecek mi?

DergiPark’a giriş “kullanıcı adı" uygulaması yerine e-posta adresi ile yapılmaktadır. Bu süreçte bazı kullanıcıların, kullanıcı adları çakıştığı için, şifreleri yenilenmiştir. Bu kullanıcılara yönlendirme işlemi sonrasında e-posta ile bilgi verilmektedir. 

11) Derginin önceki web adresi değişecek mi?

Derginizin mevcut adresini DergiPark sunucusuna yönlendirdikten sonra, o adres üzerinden derginizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

12) DergiPark'a dahil olduğumda ULAKBİM indekslerinde taranabilecek miyim?

Hayır. DergiPark bu indekslere girebilmeniz için gerekli fiziksel şartları sağlayabileceğiniz teknik altyapıyı sağlar. Ulusal Veri Tabanlarına kriterlerini yerine getirdiğinizde girebilirsiniz.

13) DergiPark'tan istediğim zaman ayrılabilir miyim?

Ayrılmak istediğinizde DergiPark Projesi'nde yer alan verileriniz (kullanıcılar, yayınlanmış sayılar veya makaleler) XML dosyaları olarak tarafınıza verilecektir. Fakat bu xml dosyaları içerisinde hali hazırdaki süreç verileri yer almamaktadır.

14) Dergim için istediğim gibi ara yüz geliştirmeme ve plug-in yüklememe izin verilecek mi?

Derginizin DergiPark içindeki görünümünü değiştirmek isterseniz .css dosyası yükleyerek tema değişikliği yapabileceksiniz. Ancak güvenlik açığı problemlerini engellemek için plug-in yükleme yetkisi sadece ULAKBİM'de bulunmaktadır. Arzu ettiğiniz uygulamaların yüklenmesi için DergiPark ekibi ile iletişime geçerek projeye katkı sağlayabilirsiniz.

15) Bağlı olduğumuz kurumun aynı sistem altında birden fazla dergisi mevcut. Bunlardan bir ya da bir kaçını projeye dahil etmek mümkün mü?

Evet. İsterseniz kurumunuza ait tüm dergileri de DergiPark projesine dahil edebilirsiniz.

16) ADS dışında bir süreç yönetimi kullanıyorsak bu süreçler de DergiPark'a aktarılabilecek mi?

Hayır. Böyle bir durumda ne yazık ki süreçleriyle birlikte aktarımı yapılamıyor. Sadece hakem ve kullanıcı bilgilerini (isim, soy isim ve e-posta) bir liste olarak gönderebilirseniz bunların aktarımı tarafımızdan gerçekleştirilebiliyor.

Süreç aktarımı için, yeni makale kabullerinin DergiPark ADS'den alınmasını, eski süreç üzerinde makale girişlerinin kapatılarak, işleyen süreçler bitene kadar paralel kullanımı tavsiye ediyoruz.

17) PDF'lere ulaşamıyorum, sadece özet ve başlık görünüyor ne yapmalıyım?

Sorunun çözümü için bize ilgili makalenin linki ile birlikte başvurabilirsiniz. 

18) Dil dosyası eklenebilir mi?

Hayır. Dil dosyası değişiklikleri dergi bazında yerine DergiPark bazında olmasından dolayı mümkün değildir.

19) Dergide, kullanıcı panellerinin, menüler gibi derginin ara yüzünün tasarımına dair konular kim tarafından nasıl yapılacak? Dergimizin yayımı sürecinde editörler ve teknik sorumlular olarak nelere müdahale edebileceğiz, hangi noktalarda sınırlı yetkilere sahip olacağız?

Dergi tasarımları konusunda dergi bazında bir hizmet vermiyoruz. Fakat DergiPark içerisinde her dergi hazır şablonlardan seçim yapıp onun üzerinde logo ve stil üzerinde oynayarak dergisini farklılaştırabiliyor.

Nasıl tasarım seçeceğiniz ve nasıl başlık ve logo yükleyeceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Derginizin yönetimi size aittir. Daha önceden nasıl yönetiyorsanız aynı şekilde yönetmeye devam edebileceksiniz.

Farklı olarak sadece size gerektiğinde yardımcı olmak için "DergiPark Yardım" adlı kullanıcı da derginizde dergi yöneticisi olarak görünecektir. İstediğiniz zaman devre dışı bırakabileceksiniz.

20) DergiPark yardım kullanıcısı nedir?

DergiPark yardım kullanıcısı, dergi yöneticisi yetkilerine sahip, sadece dergilere  “yardım amacı ile” DergiPark tarafından oluşturulmuş ve/veya atanmış bir roldür. İstediğiniz zaman ya da ihtiyaç duymadığınızda kaldırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için http://dergipark.ulakbim.gov.tr/index2.php?p=yardim adresindeki yardım dökümanlarından yararlanabilirsiniz.