Yayın politikası

Odak ve kapsam

Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi, İktisat, İşletme, Maliye, Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler alanlarında  özgün Türkçe ve İngilizce bilimsel makaleleri yılda iki kez yayınlayan hakemli bir dergidir. 

 

Bölüm politikaları

Makaleler

Seçilmemiş Açık gönderiler Seçilmiş Dizinlenmiş Seçilmiş Hakem değerlendirmesinden geçmiş
 

Değerlendirme süreci

Yayınlanması için Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi’ne gönderilen makaleler daha önce başka bir yerde yayınlanmamış ya da yayın için gönderilmemiş olmalıdır. Dergimizin çeşitli üniversitelere mensup öğretim üyelerinden oluşan bir “danışma ve hakem kurulu” mevcuttur. Dergide kör hakem değerlendirme sistemi kullanılmaktadır. Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi’ne gönderilen makaleler editör incelemesinden sonra hakem ve danışmanlar grubu içinden konunun uzmanı olan iki hakem tarafından değerlendirilir. Hakemlerden birinin olumsuz, diğerinin olumlu görüş bildirmesi durumunda makale üçüncü hakeme gönderilir. Makalenin yayımlanabilmesi için iki hakeminde olumlu görüş bildirmesi gerekir. Dergi online yayın yapmakta olup makalelerin değerlendirme süreci en fazla 2 ay sürmektedir. Hakemlerin olumlu görüşü alındıktan sonra yazarın talebinin olması durumunda yazara editörce imzalanmış bir kabul belgesi gönderilmektedir.

 

Yayın sıklığı

Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi 2016 yılından itibaren Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez yayımlanır. Yazarlar istediği zaman makalesini gönderebilir. Değerlendirme süreci tamamlanan makaleler geliş tarihi dikkate alınarak yayımlanır.

 

Açık erişim politikası

Bu dergi; bilimsel araştırmaları halka ücretsiz sunmanın bilginin küresel paylaşımını artıracağı ilkesini benimseyerek, içeriğine anında açık erişim sağlamaktadır.

 

Arşivleme

Bu dergi, katılan kütüphaneler arasında dağıtık bir arşivleme sistemi oluşturmak ve bu kütüphanelerin koruma ve restorasyon amaçlı kalıcı arşivler yaratmasına izin vermek için LOCKSS sistemini kullanmaktadır. LOCKSS hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayın

 

Hakem Rehberi

Hakemler değerlendirme sonucunu editöre gönderirken aşağıdaki adımları izlemelidir:

1) Editörün bilgilendirilmesi ve diğer adımların aktif hale gelebilmesi için Değerlendirmeyi Yapacağım" ifadesinin yanındaki simgeye tıklayınız. Değerlendirmeyi kabul etmiyorsanız Değerlendirmeyi Yapamayacağım ifadesinin yanındaki simgeye tıklayarak otomatik olarak oluşturulacak e-mektubunu editöre gönderiniz. Değerlendirmeyi kabul ettiyseniz bundan sonraki basamakları sırasıyla izleyerek değerlendirmenizi tamamlayınız.

2) Değerlendirilmek üzere tarafınıza sunulan makaleyi ve varsa eklerini açmak/indirmek için dosya isim/isimlerine tıklayınız.

3)  Makalenin değerlendirilmesiyle ilgili görüş ve yorumlarınızı editöre iletmek üzere dolduracağınız makale değerlendirme formunu indirmek için tıklayınız.

4) Değerlendirmeyi Editöre Gönder butonuna tıklayınca size sorulan "Kararınızı kaydettikten sonra bu değerlendirmede başka bir değişiklik yapamazsınız! Devam etmek istiyor musunuz?"" şeklinde onay istenecektir. Seçenek onaylanınca ekrana gelen hazır e-posta gönderme penceresi aracılığı ile sonucu editöre bildiriniz. Bu işlemin ardından sistem değerlendirme raporunu ekrana yansıtacaktır.

 

Endeksler

Uluslararası Ekonomi ve Yenilik Dergisi aşağıdaki indeks ve veri tabanlarında indekslenmektedir. 

 ISSN: 2149-6838